2019 Fun Tournament Draw and Playing Times (19th Feb)

This fun tournament is a team competition!  Please come down and support your team mates.  See the teams and playing times for this Tuesday below.

  • The scoring is all based on standard interclub rules, i.e. a point is earned for game won and the winning team has the most points at the end of the night.  Count back if required.
  • BONUS: The lower graded player can place 2 floor targets against the walls and automatically wins the rally if the target is hit.  Details of how this works will be explained on the first night.

The Draw

image

 

Playing Times

Court 1: Spinosaurus vs Triceratops

18:15

Mike Rothus

Grant Sutton

18:15

Brett Hoddle

Rowena Taylor

7:15 PM

Chris Barnard

Ashley Chong

8:00 PM

Hannah Tilling

Stanley Chang

Court 2: Stygimoloch vs Velociraptors

18:15

Mike Bradley

Allen Winton

18:15

TBC

Darryl Betts

7:15 PM

Hayden Chellew

Raymond Koole

8:00 PM

Liezl Foxcroft

Karl Craythorne

Court 3: Giganotosaurus vs Eobrontosaurus

18:15

Luke Gordon

Jon Taylor

18:15

Andrew Day

Ray Tilling

7:15 PM

Nikolai Schlabitz

Dylan Schaup

8:00 PM

Thomas Hillier

Ewoud Botha

Due to players not able to make it - Ewoud is filling in against his own team (sorry).

Court 4: Tyrannosaurus vs Pteranodon

18:15

Frans Wessels

Jason Wakeling

18:15

Gareth Redman

Steve Ralph

7:15 PM

Darren Waith

Dianne Steele

8:00 PM

Scot Bailey

Mike Lanigan

8:00 PM

Zachary Chan

 TBC   

The Team List

Tyrannosaurus

Velociraptors

Spinosaurus

Triceratops

Frans Wessels

Allen Winton

Mike Rothus

Adam Hatley-Owen

Gareth Redman

Darryl Betts

Rob Farmer

Grant Sutton

Scot Bailey

Karl Craythorne

Brett Hoddle

Rowena Taylor

Darren Waith

Raymond Koole

Hannah Tilling

Stanley Chang

Zachary Chan

 

Chris Barnard

Ashley Chong

 

Eobrontosaurus

Giganotosaurus

Pteranodon

Stygimoloch

Jon Taylor

Luke Gordon

Jason Wakeling

Mike Bradley

Ray Tilling

Andrew Day

Mitchell Farmer

Sharon Farmer

Dylan Schaup

Thomas Hillier

Mike Lanigan

Liezl Foxcroft

Callum Farmer

Nikolai Schlabitz

Dianne Steele

Hayden Chellew

 

Ewoud Botha